مکان تهی

تاریخ

۸ آبان  -  ۲۰ آبان ۱۳۹۴


هنرمند

محمد خلیلی

اطلاعیه

گالری اُ مجموعه­‌ای از طراحی­‌های اخیر محمد خلیلی (م. ۱۳۵۰، تربت جام) با عنوان “مکان تهی” را به نمایش می­‌گذارد. آثار ارایه شده در این نمایشگاه در ادامه­‌ی نمایشگاه­‌های سال­‌های گذشته‌ی محمد خلیلی، فضاهایی بی­‌زمان و مکان را در عرصه­‌ای ناشناخته، معلق و رمزآلود به تصویر می­‌کشند.
در این طراحی­‌ها آسما‌‌ن‌­ها پهناور، ابرها به هم فشرده، هوا مه آلود و گرفته، زمین‌ها وسیع و بایر ترسیم شده­‌اند. انسان‌­ها در تمامی این تصاویر تنها و سرگردانند. آن­‌ها این بار در کنار نهرهای پرآب و قطعه سنگ­‌های عظیم تصویر نشده­‌اند و در واقع منکوب و مغلوب شکوه طبیعت نیستند، بلکه بهت زده در میان لوله‌های قطور فلزی و دکل­‌های غول­‌آسای برق به نقطه‌ای نا معلوم می‌نگرند.
محمد خليلى در اين كارها با بهره­‌گيرى از تمامى امكاناتِ ابزارش، هاله­‌اى روح مانند و وهم­‌آلود به آثارش داده تا بتواند با استفاده از فضايى كه مى­‌آفريند، انسان­‌ها را در عميق­‌ترين حالات درونی خود نمايش دهد. انسان­‌هايى كه گويى تنها بارقه­ى زندگى را در گستره­ى مفاهيمى چون جدايى، گم‌گشتگی و مرگ يافته­‌اند و گویی به خاطر نمی‌آ ورند در پی چه هستند. فشردگی اين فضاها در به تصویر کشیدن حالیست که از گفته‌شدن باز می‌ماند.